Czy podjazd do garażu warto wykonać z kostki brukowej?
Garaż, wiata lub niezadaszone miejsce na auto to obecnie powszechny widok, ponieważ w każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód. Podjazd do garażu można wykonać z płyt chodnikowych, wylewki betonowej lub kostki brukowej. Dlaczego to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej polecane? Czy istnieją regulacje prawne w zakresie przydomowych miejsc parkingowych na prywatnych posesjach?
Podjazd do garażu a brukarstwo
Chociaż podjazd garażowy dosyć często zajmuje sporą część podwórka, decydując tym samym o wyglądzie całej posesji, jego głównym zadaniem nie jest estetyka, ale umożliwienie swobodnego przejazdu pojazdu od bramy wjazdowej do miejsca parkingowego.
Pod wpływem nawet niewielkich opadów atmosferycznych ziemia rozmięka, tworząc błoto, które nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale ponadto może skutecznie utrudnić przejechanie samochodu. Ugrzęźnięcie kół w błocie uniemożliwia dalszą jazdę, wywołując niezadowolenie i frustrację kierowcy oraz pozostałych domowników. Z tego powodu nawierzchnia musi zostać w odpowiedni sposób utwardzona.
Istnieje kilka możliwości w tym zakresie. Wysypanie kruszywa budowlanego zapewni wprawdzie stabilność podłoża, jednak drobne kamyki będą się wraz z upływem czasu i pod naciskiem kół zapadać w podłoże, dlatego proces podsypywania należy regularnie powtarzać. Ponadto, żwir uskakujący spod pojazdu może uderzyć w osobę stojącą nieopodal albo w samochód, uszkadzając karoserię.
Podjazd można również zabezpieczyć wylewką betonową. Ta musi jednak mieć przynajmniej kilka warstw, w przeciwnym razie będzie pękać pod naporem ciężaru przejeżdżającego pojazdu. Co więcej, jej brzegi mogą się z czasem kruszyć.
Najlepszym wyjściem jest wykonanie podjazdu z kostki brukowej. W tym przypadku nawierzchnia zostanie trwale utwardzona, umożliwiając łatwy i szybki wjazd do garażu oraz wyjazd z terenu posesji. Co więcej, takie rozwiązanie przynosi niezaprzeczalne walory estetyczne – dzięki zastosowaniu elementów odmiennych kolorystycznie doświadczony brukarz jest w stanie wykonać dowolny wzór, dzięki czemu podjazd będzie nie tylko funkcjonalny i wytrzymały na niesprzyjające warunki pogodowe, ale także niezwykle estetyczny i dopełniający aranżacji całej nieruchomości.
Układanie kostki brukowej na podjeździe w świetle prawa
Obowiązek wygospodarowania miejsca postojowego dla samochodu na posesji prywatnej wynika z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. 2020 poz. 1333, a także Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W świetle prawa właściciel nieruchomości jest zobligowany do utworzenia przynajmniej dwóch miejsc postojowych, przeznaczonych dla samochodów osobowych. Może to być zarówno garaż murowany, jak i wiata niezadaszona, a nawet teren niezadaszony.
Zważywszy, że każde stanowisko musi mieć minimum 2,3 m szerokości oraz 5 m długości, jest to duży, rzucający się w oczy obszar, dlatego warto, aby prezentował się estetycznie. Budowa chodników i podjazdów do garażu z kostki granitowej lub betonowej to świetny sposób na oryginalne i ciekawe, a jednoczenie funkcjonalne zagospodarowanie terenów posesji.
– twierdzi ekspert z Jar-Bruk Centrum Kostki Brukowej w Międzyborowie, oferującego zakładanie trawników, stawianie ogrodzeń murowanych oraz układanie dróg dojazdowych, parkingów, chodników i podjazdów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana