Dlaczego warto stawiać na certyfikowane zbiorniki betonowe?
Szamba betonowe, ze względu na swoje zastosowanie i sposób eksploatacji, podlegają nadzorowi budowlanemu. Oznacza to, że – aby zostały dopuszczone do sprzedaży – muszą spełniać określone kryteria, które potwierdzone są certyfikatami i atestami. Niestety na rynku wciąż znaleźć można produkty pochodzące z niezaufanych źródeł – w artykule podpowiadamy, czemu warto zrezygnować z ich zakupu.
Jakie certyfikaty muszą posiadać zbiorniki betonowe?
Warto rozpocząć od charakterystyki certyfikatów, jakie muszą posiadać zbiorniki betonowe. Wszystkie z nich związane są z koniecznością spełniania określonych norm oraz wymogów technicznych, które narzucone są przed nadzór budowlany. Wśród nich wyróżnia się:
certyfikat PN – podstawą jego wyrobienia jest zgodność produkowanego zbiornika z Polską Normą, a jest on wydawany na podstawie przeprowadzanych testów jakości. Gwarantuje on maksymalną jakość i bezpieczeństwo użytkowania,
atest Krajowej Oceny Technicznej – jest to atest, który od 2017 roku zastępuje tzw. Aprobatę Techniczną. Warto pamiętać jednak, że atest AT, choć nie jest już przedłużany ani nowelizowany, uprawnia do swobodnej eksploatacji zbiornika betonowego. Atest KOT, podobnie jak jego poprzednik, czyli AT, odnosi się do akceptacji właściwości użytkowych produktu. Wydawany jest on dla wyrobów, które nie są objęte certyfikatem Polskiej Normy, a za jego ważność odpowiada Zakład Oceny Technicznej,
certyfikat UE – potwierdza on jakość produktu oraz jego zgodność z nakazami i wymogami Unii Europejskiej.
Ponadto wszystkie szamba betonowe muszą być wykonane z nieprzepuszczalnych materiałów oraz wyposażone w przykrycie z otworem do usuwania nieczystości oraz odpowietrzenie.
Czy warto inwestować w certyfikowane zbiorniki betonowe?
Dla wielu osób zakup certyfikowanego zbiornika betonowego może wydawać się zbędnym wydatkiem – nic bardziej mylnego! O tym, dlaczego warto w nie inwestować, opowiada nam ekspert z firmy Pablox:
Produkowane przez nas zbiorniki wykonane są z betonu B20 i B40, ponadto są dodatkowo uszczelnione specjalną masą i zabezpieczone zbrojeniem. Zarówno wykorzystane materiały, jak i sposób produkcji, zgodny jest z krajowymi i unijnymi normami, co gwarantuje maksymalną szczelność, wytrzymałość i najwyższą jakość oferowanych szamb.
Aby móc swobodnie i przez długi czas użytkować zbiornik betonowy, należy zdecydować się na zakup sprawdzonego i certyfikowanego produktu. Szamba, które pochodzą z niezaufanych źródeł, często charakteryzują się nieszczelną i podatną na uszkodzenia czy pęknięcia konstrukcją, co nie tylko zmniejsza funkcjonalność wyrobu, lecz także warunkuje ryzyko związane z jego eksploatacją.
Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto dokładnie przeanalizować stronę internetową producenta i sprawdzić, jakimi certyfikatami objęte są oferowane przez niego zbiorniki. Choć może być to inwestycja, która początkowo będzie wiązała się z nieco większym nakładem finansowym, pozwoli ona na uniknięcie kosztownych napraw w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana