Dylatacja – dlaczego należy ją stosować?
Dylatacja, lub też przerwa dylatacyjna, to specjalnie stworzona szczelina, której zadaniem jest zapobieganiu pękaniu składowych obiektu w wyniku przenoszenia obciążeń przez konstrukcję budynku lub odkształcania się poszczególnych jego elementów. Dylatacja pozwala na rozdzielenie poszczególnych element, dzięki czemu wszystkie wykonywane przez nie przesunięcia oraz naprężenia nie mają wpływu na trwałość i funkcjonalność danego obiektu. Jak robić dylatacje i co warto o niej wiedzieć?
Jak prawidłowo zrobić dylatację?
Istnieje wiele sposobów na poprowadzenie i wykonanie dylatacji. Jednym z nich jest wykorzystanie sznura dylatacyjnego, który wcześniej musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników temperaturowych oraz przed magazynowaniem wilgoci. Występuje ona w wielu wariantach. Najczęściej do jej produkcji wykorzystywane są pianki polipropylenowe lub polietylenowe.
W przypadku budowy wielkopowierzchniowych posadzek betonowych dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z masy dylatacyjnej. Na początek trzeba przygotować dylatację oraz jej krawędzie oraz dokładnie ją oczyścić ze wszystkich zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie krawędzi przy pomocy taśmy malarskiej i umieszczenie w szczelinie wspomnianego już sznura dylatacyjnego. Jego średnia powinna być większa (od 20% do 50%) niż szerokość szczeliny.
Następnym etapem jest zagruntowanie podłoża, dzięki czemu związane zostaną niezauważalne zabrudzenia (głównie pyły) oraz usunięta pozostanie wilgoć szczątkowa. Zwiększy to też adhezję masy do powierzchni betonowej.
Po zaschnięciu gruntu należy przejść do nałożenia masy dylatacyjnej. Można to zrobić ręcznie lub przy pomocy pistoletu pneumatycznego. Nadmiar materiału warto usunąć szpachelką. Zanim pojawi się skóra na powierzchni szczeliwa, trzeba usunąć taśmę malarską.
Produkcją i dystrybucją materiałów poliuretanowych wykorzystywanych tworzenia dylatacji zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Polychem Systems.
Czy do tworzenia dylatacji trzeba korzystać z masy dylatacyjnej?
Nie trzeba, ale warto. Po pierwsze, jej wykorzystanie chroni dylatacje przed zbieraniem się w niej zabrudzeń oraz wilgoci. Takie miejsca są idealne do rozwoju grzybów, co łatwo może stać się problemem. Po drugie, dzięki masie dylatacyjnej można estetycznie wykończyć szczelinę, dzięki czemu nie rzuca się ona w oczy.
Dlatego w znacznej większości przypadku do wykonania dylatacji wykorzystuje się również specjalną masę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana