Gazobeton czy ceramika? Wady i zalety!
Do najpopularniejszych materiałów budowlanych zalicza się ceramika oraz beton komórkowy. Ceramika jest znana od stuleci. Gazobeton musiał dopiero zaczekać na uznanie. Zastanawiasz się, jaki materiał budowlany wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym porównujemy cegły do gazobetonu. Jakie są ich główne zalety? Ile kosztuje beton komórkowy? Odpowiadamy!
Gazobeton, czyli beton komórkowy
Gazobeton, a więc beton komórkowy produkuje się na podstawie:
- piasku,
- wapna,
- wody,
- cementu,
- proszku,
- anhydrytu,
- pasty aluminiowej.
Bloczki z gazobetonu wykazują się dużą porowatością. Wpływa to na niską masę bloczków. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjności termicznej. Beton różni się gęstością. Ten o niższej gęstości ma lepszą izolacyjność cieplną. Wytrzymałość części z betonu komórkowego zawiera się w zakresie 1,5-5 MPa. Wyróżnia się także niskim współczynnikiem naturalnej radiacji. Chroni przy tym przed glonami, grzybami czy bakterii.
Części w postaci betonu komórkowego charakteryzują się wysoką precyzją wykonania. Wpływa to na ułatwienie murarskich robót, a także tynkarskich i wykończeniowych. Dzięki dużym wymiarom bloczków prace przebiegają sprawnie. Ponieważ nie są zbyt ciężkie, są łatwe w transporcie. Wymagają przy tym użycia zaprawy klejowej. Dzięki wyprofilowanym bocznym krawędziom nie trzeba już wypełniać pionowych spoin.
Cechy ceramiki
Ceramikę murowaną, a więc cegłę czy pustak wykonuje się z gliny. Produkowane są poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze mieszanki gliny i wody. Inna metoda związana jest z dodaniem składnika do masy w formie mączki drzewnej bądź trocin. W trakcie produkcji trociny się wypalają. Wówczas powstają psute przestrzenie.
Technologia wytwarzania wpływa na jej parametry. Gęstość zapewniają produkty bez wypełniacza drzewnego. W przypadku porowatej struktury elementy są lżejsze niż te wykonane z czystej gliny. Warto wiedzieć, że ceramiki nie można stosować w połączeniu ze skupionymi obciążeniami. Części ceramiczne zależnie od rodzaju można wbudować na grube lub cienkie spoiny bądź piankę montażową. Ciekawostka: Ceramika poryzowana jest szeroka na 44 centymetry. Jej wysokość wynosi do 23,8 centymetrów a długość około 50 centymetrów.
Beton komórkowy a ceramika – porównanie
Gazobeton to materiał budowlany, który wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne. Cechują się dużą nasiąkliwością i przeciętną izolacyjnością akustyczną. Jest przy tym ogniotrwały i wytrzymały w przypadku budowy domów kilkukondygnacyjnych. Jest dość miękki i łatwy w obróbce. Na szybkość budowy muru wpływają duże wymiary betonu komórkowego. Murowanie można przeprowadzać bez spoiny pionowej. Możliwe jest także wykonywanie wszystkich typów ścian. Co więcej, w ofercie firm można znaleźć całe systemy do budowy. Można przy tym użyć mniejszej ilości zaprawy.
Z kolei ceramika wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne. Dotyczy to szczególnie w przypadku ceramiki poryzowanej. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Sprawdza się także jako izolacja akustyczna i ogniotrwała. Wyróżnia się dużą wytrzymałością. Jest jednak krucha i wymaga przez to specjalnych pił. Czas przykładowego postawienia muru jest jednak dłuższy. Podobnie jak w przypadku betonu komórkowego, można z niej wykonać wszystkie typy ścian. Wymaga jednak większej ilości zaprawy.
Ile kosztuje ceramika, a ile gazobeton?
Koszt ceramiki jest mniejszy. Jest to różnica nawet 2500 złotych. W ten sposób można zaoszczędzić na materiałach izolacyjnych na przykład wełnę czy styropian fasadowy i podłogowy. Cena za gazobeton wynosi 5-25 złotych za sztukę. Wszystko zależy od wymiarów bloczków, producenta czy udogodnień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana