Gdzie znajdzie zastosowanie pianobeton?
Pianobeton to odmiana betonu komórkowego. Wyróżnia się pęcherzykowatą strukturą, co zawdzięcza procesom napowietrzania mieszanki w toku produkcji. Pianobeton powstaje na skutek połączenia zaprawy cementowej z pianą techniczną i może być wytwarzany bezpośrednio na budowie lub wytwórniach, skąd w postaci gotowej mieszanki trafia do klienta.
Czym jest pianobeton?
Jak wspomniano wcześniej, pianobeton charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków powietrza uwięzionych w masie. Zazwyczaj składa się z cementu, piasku i wody oraz środków spieniających. Napowietrzanie betonu następuje na skutek zmieszania pianki technicznej z wodą i jej napowietrzania za pomocą generatora. Powstałe w ten sposób pęcherzyki powietrza są odporne na procesy mieszania, osadzania i utwardzania, a zatem mieszankę można wlewać do form lub elementów konstrukcyjnych.
Warto podkreślić, że pianobeton jest trzykrotnie lżejszy od zwykłego betonu. Ponadto jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, jest niepalny, mrozoodporny i niepodatny na oddziaływanie wody. Przy stosunkowo niewielkim ciężarze zachowana jest wysoka szczelność betonowej warstwy. Pianobeton jest odporny na ściskanie, a po zastygnięciu tworzy sztywny monolit. Zapewnia dokładne wypełnienie nierówności i dobrze łączy się z różnymi podłożami i materiałami.
Zastosowanie pianobetonu
Pianobeton jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie liczy się niska masa, dobra izolacyjność oraz ognioodporność. Firma Remontowo-Budowlana Kuca pianobetonu używa do wykonywania warstw izolacji posadzek, tarasów, stropodachów oraz różnych wypełnień, w których nie sprawdza się beton tradycyjny.
Pianobeton za sprawą dużej sztywności i wytrzymałości na ściskanie stanowi doskonały materiał na podłoże pod posadzki w halach produkcyjnych i magazynowych, a także obiektach handlowych czy też domach mieszkalnych. Zadaniem pianobetonu jest stabilizowanie powierzchni – warto bowiem wiedzieć, że w przypadku pianobetonu ryzyko pęknięcia jest znikome i często rezygnuje się nawet z wykonywania szczelin dylatacyjnych. Pianobeton sprawdza się także do zabezpieczania izolacji i stosowany jest zamiast styropianu. Wspomniana firma Kuca wylewa pianobeton we Wrocławiu i okolicach.
Reasumując, pianobeton to doskonały materiał konstrukcyjno-izolacyjny oraz świetny wypełniacz pustych przestrzeni. W odróżnieniu od innych spoiw takich jak kamień i żwir nie ulega wypłukiwaniu. Może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, a także w budownictwie komunikacyjnym jako podbudowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana