Ile kosztuje płot betonowy i jak go zainstalować?
Ogrodzenia betonowe cieszą się niegasnącą popularnością. Są nie tylko estetyczne, ale też trwałe i tańsze niż kamienne. Są trwałe, dzięki czemu posłużą na wiele lat. Są odporne na warunki atmosferyczne, a więc deszcz, śnieg czy wiatr. Są poza tym odporne na wilgoć, niskie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia z betonu? Jak wygląda jego instalacja?
Cena ogrodzeń betonowych z prefabrykatów
Zwykła płyta o wymiarach 50 x 200 centymetrów kosztuje około 20-45 złotych. W przypadku wysokości 1,5 metra wymagane są 3 płyty i 2 słupki montażowe. Słupek kosztuje około 15-30 złotych. Prefabrykaty mogą imitować kamień, skalne bloczki lub cegły. Ich cena wynosi około 40 złotych. Cena ogrodzenia betonowego zależy od wysokości pojedynczego panelu. Jeśli wynosi ona 150 centymetrów to będzie to koszt 145 złotych.
W sytuacji, gdy masz do czynienia z ogrodzeniem z płyt betonowych z ażurowym wykończeniem, to koszt będzie wynosił za przęsło 880 złotych, za słupek 280 złotych a instalację 1320 złotych.
Ile kosztuje płot z betonu wylewanego?
Jak się okazuje, każde ogrodzenie musi mieć podstawę, jaką jest solidny fundament. W ten sposób zapewni się trwałość konstrukcji. Zwykle cena płotu betonowego zależy od głębokości wykopów. Ważne, aby ława fundamentowa znajdowała się pod linią przemarzania gruntu. W zależności od regionu Polski wynosi:
- pierwsza strefa klimatyczna – 0,8 metra,
- druga strefa klimatyczna – 1 metr,
- trzecia strefa klimatyczna – 1,2 metrów,
- czwarta strefa klimatyczna – 1,4 metry.
Pełen koszt ogrodzenia z bloczków betonowych to wydatek rzędu 40-70 złotych/mb. Całkowita kwota zawiera materiały, ręczny wykop czy deskowanie. Wylewane ogrodzenia betonowe są zwykle ciężkie. W związku z tym fundament powinien mieć jednakową głębokość. Dotyczy to całej szerokości konstrukcji. Zwykle wykonuje się fundament dwupoziomowy. Jest głębszy pod słupkami i płytszy wzdłuż linii przęseł. Sprowadza się to do ogrodzeń, które są wypełnione przęsłami drewnianymi lub metalowymi. Jak się okazuje, wypełnienia są znacząco lżejsze. Dzięki temu można uniknąć wykonywania głębokich fundamentów. W przypadku 30 centymetrów koszt wynosi 25-35 złotych za metr.
Jak wygląda montaż ogrodzenia betonowego?
Wybór materiału budowlanego jest istotny w trakcie prac wykończeniowych. Pierwszym krokiem jest przygotowanie gruntu. W tym celu usuń przeszkody czy nierówności w terenie. Zlikwiduj krzewy oraz trawę. Nierzadko wymagane jest utworzenie podmurówki z betonowej zaprawy. Należy również wytyczyć linię ogrodzeniową. Można tego dokonać dzięki linkom czy drewnianym palikom. Później wykop dołki. Ważne, aby zachować odstęp pomiędzy nimi. Koniecznie powinien być dopasowany do szerokości części betonowych.
Następny etap to instalacja słupów, które wkopuje się w grunt za pomocą betonu. Głębokość wkopów zależy od gruntu i typu wybranego ogrodzenia. Przyda się także przeprowadzenie podsypki z piasku czy chudego betonu. W ten sposób możliwa będzie stabilizacja nowej konstrukcji. Potem odczekaj, aż mieszanka betonowa wyschnie. Na długość czasu wpływają między innymi warunki atmosferyczne. Zwykle trwa to około 2 dni. Kolejnym krokiem będzie instalacja sekcji ogrodzeniowych. Zazwyczaj składają się na nie prefabrykaty, a więc gotowe części. Przęsła się przytwierdza do słupów, które znajdują się w podłożu. Instaluje się je poprzez śruby i nity. Możesz do tego użyć kołków rozporowych, łączników czy specjalnych obejm. Mogą być także przytwierdzone do ram. Proces jest podobny do instalacji furtek czy bram.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana