Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej? Popularne metody i urządzenia
Na kostkę brukową składają się kamienie, kostki kamienne, ceramiczne lub betonowe. Zastanawiasz się nad wyłożeniem nią nawierzchni na przykład przed domem? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jak należy ją właściwie czyścić. Do czego służy wysokociśnieniowa myjka? Jak pozbyć się mchu i trawy? Jak usunąć z kostki brukowej tłuszcz oraz olej? Sprawdzamy!
Jakie wyodrębnia się urządzenia do kostki brukowej?
Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. W niektórych przypadkach wystarczy szczotka do czyszczenia kostki brukowej, której włosie dotrze do nawet trudno dostępnych miejsc. Powinna być przy tym szorstka. Do popularnych urządzeń, które czyszczą elementy brukowe, zaliczają się myjki wysokociśnieniowe. Dzięki nim można zaoszczędzić nie tylko czas, ale także siły. Stanowią gwarancję dokładnego wyczyszczenia w każdej części nawierzchni. Wysokie ciśnienie podawania wody sprawia, że można zlikwidować zabrudzenia różnego typu.
Innym urządzeniem, które pozwala na czyszczenie kostki brukowej z mchu, jest sprzęt przypominający budową podkaszarkę do trawy. Dodatkowo można nim usunąć trawę. Sprowadza się do drucianej szczotki bądź modułu, w którym znajduje się obrotowa szczotka. W innym przypadku można to zrobić ręcznie za pomocą szpachelki, jest to jednak mocno uciążliwe.
Co się jeszcze przyda?
Oprócz narzędzi i środków do czyszczenia kostki brukowej warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach. W przypadku myjki wysokociśnieniowej dobrym rozwiązaniem będą kółka, które pozwolą na łatwe przemieszczanie się w inne miejsce. Oprócz tego dobrze jest zdecydować się na myjkę zawierającą zbiornik na preparat czy z przełącznikiem w lancy, który ułatwia aplikację. W tym przypadku zbiorniki mają różną pojemność. Dobrze jest zainwestować w urządzenie, które ma specjalny przełącznik. Odpowiada on za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz wody o 20%. Dodatkowo warto zakupić szczotki, dysze czy pianownicę.
Czyszczenie z tłuszczu i oleju
Czyszczenie kostki brukowej zależy od rodzaju zacieków. Mogą to być na przykład zacieki z oleju silnikowego czy tłuste zabrudzenia. Ważne, aby szybko je wyczyścić. W tym celu wykorzystaj silny strumień ciepłej wody. Dodaj do niej odtłuszczający detergent. Możesz użyć płynu do mycia naczyń. Zachowaj 1 porcję płynu i 3 porcje wody. Rozprowadź roztwór po powierzchni i zostaw na około 60 minut. Potem umyj czystą wodą i wysusz. Czynność możesz powtórzyć.
Jak czyścić kostkę brukową z farby, cementu i zaprawy?
W przypadku plam na nawierzchni w postaci farby, zaprawy czy cementu, wystarczy je najpierw zdrapać, a potem przemyć wodą. Przyda się do tego myjka ciśnieniowa. Jeśli myjka do kostki brukowej nie pomoże, można zastosować piaskowanie. Polega na szlifowaniu i czyszczeniu powierzchni z użyciem strumienia sprężonego powietrza. Dodaje się do niego drobinki piasku. Zamiast tego można zastosować specjalne tarcze. Wtedy czyści się całą nawierzchnię.
O czym należy pamiętać?
Ważne, aby pamiętać o tym, aby impregnacja kostki brukowej była przeprowadzana we właściwej temperaturze. Należy unikać stosowania specjalistycznych środków w trakcie dużej ilości promieni słonecznych czy na rozgrzaną powierzchnię. Zwykle jednak wystarczy zabieg pielęgnacyjny, który polega na okresowym myciu kostki myjką wysokociśnieniową.
Ile kosztuje profesjonalna maszyna?
Na koszt urządzenia do czyszczenia kostki brukowej składa się producent, stopień zaawansowania czy funkcje. Zwykle cena myjki ciśnieniowej wynosi co najmniej 2500 złotych. Wszystko zależy od modelu. Dobrze, aby usuwała mech i trawę. Dlatego warto się wcześniej zastanowić, czego potrzebujesz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana