Jakie prace są związane z kamieniarstwem budowlanym?
W budownictwie pracuje się z różnymi surowcami. Jedne z nich, tak jak beton, są sztucznie stworzone przez człowieka w celu uzyskania trwałych budowli. Inne są naturalne, tak jak kamień, który do budowania wykorzystywany był od zarania dziejów. Były czasy, gdy kamień w budownictwie ustąpił miejsca drewnu, a później półfabrykatom betonowym, jednak ostatnio obserwuje się powrót do surowca naturalnego. Co wyrabia się z kamienia?
Czym zajmują się pracownicy zakładów kamieniarskich?
Kamień należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Można go umieszczać zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Sposób wykorzystania kamienia zależy od jego rodzaju. Istnieją jeszcze trendy i mody, które podpowiadają praktyczne wykorzystanie tego surowca w aranżacji wnętrz. W tym wypadku kamień ma ogromne powodzenie ze względu na różnorodność ciekawych i barwnych wzorów i faktur.
Pracownicy firm, takich jak KAMIENIARSTWO-Richter, najczęściej wykonują następujące prace budowlane: tworzenie różnych kształtów parapetów i schodów, wycinanie blatów kuchennych i blatów do umywalek, tworzenie płyt na ściany czy budowa ozdobnych kominków. Przede wszystkim jednak kamieniarstwo kojarzone jest z produkcją nagrobków. W takich miejscach powstają również różne rodzaje kostki do wykładania traktów oraz elementy potrzebne do tworzenia architektury ogrodowej i parkowej, czyli części fontann i kamiennych figurek. Rzeźby z kamienia robi się również w celu dodatkowego wystroju grobowców.
Obróbka kamienia jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalistycznych maszyn. Są to np. piły dwusuportowe, formatowe i dzielące. W kamieniarstwie pracują też wycinarki, docinarki i boczkarki. Niezbędne są również wszelkie maszyny polerujące oraz specjalne frezarki i szlifierki. Spotykaną maszyną w kamieniarstwie jest także łupiarka.
Jakie są zalety kamieni stosowanych w budownictwie?
To, że kamieniarstwo budowlane jest tak popularnym działem przemysłu budowlanego, to zasługa zalet materiału, jakim jest naturalny kamień. Jest on wysoko ceniony z powodu swojej wytrzymałości i odporności na wszelkie niekorzystne działania pogody, jak też z powodu walorów estetycznych. Naturalny kamień może przybierać najróżniejsze barwy – od białej, przez beże, czerwienie, brązy, zielenie, błękity, szarości do głębokiej czerni. Związki minerałów zawarte w kamieniu tworzą charakterystyczne różnobarwne przebarwienia, smugi, cętki oraz żyły. Wszystko to stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana