Podstawowe różnice między betonem towarowym a tworzonym na placu budowy
Beton należy do podstawowych, a zarazem uniwersalnych materiałów budowlanych. Jego powszechne stosowanie sprawia, że dla zagwarantowania odpowiedniej w konkretnej sytuacji wytrzymałości i żywotności skład mieszanki musi być dobierany bardzo starannie. W przypadku betonu towarowego będzie to miało szczególne znaczenie, ponieważ dane co do potrzebnych parametrów betonu muszą być zawczasu przekazane producentowi.
Czym jest beton towarowy?
Beton towarowy jest gotową mieszanką, którą przygotowuje się w wytwórni, a następnie dostarczana na plac budowy betonowozami. Zależnie od rodzaju konstrukcji, do jakiej ma być użyty beton, dobiera się jego parametry oraz skład. Beton towarowy powstaje według określonego zapotrzebowania wynikającego z wymagań sporządzonego przez konstruktora bądź architekta projektu. Dzięki temu właściwości materiału będą dopasowane do planowanych obciążeń i przewidywanych oddziaływań zewnętrznych np. jeśli chodzi o kontakt z wodą czy narażenie na chemikalia. W sytuacji, gdy parametry mieszanki są opracowywane przez technologa dostawcy, mamy do czynienia z betonem projektowanym. Jeżeli tworzy ją specjalista zatrudniony przez inwestora lub częściej wykonawcę, mieszankę określa się jako beton recepturowy. Warto pamiętać, że beton towarowy powstaje w węźle betoniarskim z kruszywa, cementu oraz dodatków o precyzyjnie dobranych parametrach. Kontrola jakości składników oraz właściwego przebiegu procesu technologicznego gwarantuje uniknięcie zagrożeń związanych z niewystarczającą wytrzymałością, trwałością czy problemami w czasie wylewania, zagęszczania i pielęgnacji. Produkty tego rodzaju trzeba więc zamawiać w sprawdzonych wytwórniach betonu towarowego. W Warszawie znakomitą jakość zapewnia firma Energo-Bet II z Ząbek.
Czym jest beton tworzony na placu budowy?
Beton można wytwarzać również na placu budowy, co eliminuje konieczność jego transportu. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku największych inwestycji, gdzie zużycie materiału będzie na tyle duże, że przygotowanie własnego węzła oraz dostawa kruszywa i wody okaże się opłacalna. Warto też pamiętać, że oznacza to konieczności zorganizowania laboratorium potwierdzającego jakość wyrobu i jego zgodność z normami oraz wymogami inwestora. Z takimi sytuacjami mamy jednak do czynienia stosunkowo rzadko. Energo-Bet II z Ząbek specjalizuje się w produkcji i dostarczaniu betonu i zapraw na place budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana