Różnice między kruszywami naturalnymi a sztucznymi
Kruszywa budowlane są materiałem, który jest niezbędny przy prowadzeniu każdej inwestycji niezależnie od jej rozmiaru i rodzaju powstającego obiektu. Największe ilości kruszywa są zużywane przy budowie dróg i linii kolejowych oraz konstrukcji ziemnych, jak również budowli hydrotechnicznych. Będą jednak potrzebne także przy wznoszeniu domów jedno- i wielorodzinnych, budynków użytkowych oraz w czasie prowadzonych remontów.
Do czego wykorzystuje się kruszywa budowlane?
Stosowanie kruszywa jest konieczne przy produkcji materiałów budowlanych, a także podczas ulepszania podłoża pod powstające obiekty. Odpowiednio dobrane kruszywa budowlane wchodzą w skład betonów, gdzie związane spoiwem cementowych stają się głównym elementem gotowego wyrobu odpowiedzialnym za trwałość i przenoszenie obciążeń. Są używane również do produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. Kruszywa są potrzebne do produkcji zapraw oraz tynków.
Kruszywa budowlane są również materiałem pozwalającym na przygotowanie podłoża. Stosuje się je przy wykonywaniu prac ziemnych, formując teren, np. sypiąc potrzebne nasypy. Mogą być też użyte do całkowitej wymiany podłoża lub jego wzmocnienia, gdy konieczne jest uzyskanie większej nośności. Kruszywa są masowo używane do podbudów dróg, a nierzadko także do wykonywania nawierzchni dróg, poboczy, placów postojowych i podjazdów. Wykorzystuje się je przy wykonywaniu drenaży i odwodnień oraz obsypywaniu fundamentów lub układaniu instalacji.
Rodzaje kruszyw
Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów kruszyw należą kruszywa naturalne. Są to fragmenty skał składające się z różnych rodzajów minerałów o rozmaitym uziarnieniu, czyli wielkości poszczególnych tworzących je drobin. Wśród kruszyw naturalnych znajdują się m.in. piaski składające się głównie z kwarcu i krzemianów, żwiry, a także duże otoczaki. Niektóre kruszywa mogą być poddawane dodatkowej obróbce, w ramach której nadaje się im odpowiednie uziarnienie oraz kształt. Kruszywami naturalnymi kruszonymi będzie np. grys, a łamanymi używane w drogownictwie kliniec i tłuczeń. Kruszywa naturalne pochodzą z kopalń oraz zakładów zajmujących się ich przetwórstwem. Szeroki wybór naturalnych kruszyw budowlanych można znaleźć m.in. w Betoniarni Ceramot z Bukowa, oferującej także beton towarowy i posadzkowy.
Poza kruszywami mineralnymi naturalnymi i łamanymi wykorzystywane są także materiały wytwarzane w specjalnych procesach technologicznych lub stanowiące ich efekt uboczny. Jako kruszyw sztucznych używa się materiałów ceramicznych wypalanych np. keramzytu lub spiekanych np. glinoporytu, jak również odpadów poprzemysłowych np. żużli i popiołów hutniczych. Ze względu na swoje cechy nie mogą one jednak być wykorzystywane w takim zakresie jak kruszywa naturalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana