Skąd biorą się kruszywa łamane?
Kruszywa są sypkimi materiałami mającymi pochodzenie mineralne, organiczne albo przemysłowe. W zależności od rodzaju wybranych surowców składają się one z grubo- lub drobnoziarnistych cząstek, które świetnie sprawdzają się np. przy produkcji betonu albo utwardzaniu dróg i innych nawierzchni. Wśród różnego rodzaju kruszyw budowlanych na szczególną uwagę klientów zasługują kruszywa łamane. Już dziś sprawdź więcej informacji na ich temat.
Cechy charakterystyczne kruszyw łamanych i niekruszonych
Kruszywa budowlane z uwagi na sposób ich pozyskiwania dzieli się na surowce niekruszone oraz łamane. Pierwsze z nich mają naturalne pochodzenie, przy czym nie poddaje się ich żadnej obróbce mechanicznej. Zazwyczaj materiały te pozyskuje się z dna rzeki lub jezior oraz z kopalni żwiru i piasku. Doskonale nadają się one do wytwarzania zapraw oraz wykonywania murów oporowych i nasypów. Kruszywa łamane – podobnie jak niekruszone – produkuje się z naturalnych skał litych, wśród których należy wymienić bazalt, dolomit i granit. W tym przypadku podlegają one jednak mechanicznemu kruszeniu dokonywanemu za pomocą specjalistycznych urządzeń. W wyniku całego procesu powstają takie surowce, jak grys, kliniec albo tłuczeń. Doskonałym sposobem na pozyskanie kruszyw łamanych jest też pozyskiwanie ich z wyburzonych lub rozebranych budynków. Kruszywa łamane są powszechnie wykorzystywane w budownictwie drogowym oraz kolejowym. Nierzadko materiały te stanowią także ozdobę skwerów, parków oraz alejek ogrodowych.
Jak można jeszcze podzielić kruszywa budowlane?
Przy klasyfikowaniu kruszyw budowlanych poza pochodzeniem bierze się także pod uwagę grubość ziaren. Cząstki grubego surowca zwykle osiągają wymiary przekraczające 11,2 mm. Za drobne materiały uznaje się natomiast takie kruszywa, których ziarna osiągają wielkość na poziomie do 11,2 mm. Kruszywa o ciągłym uziarnieniu stanowią natomiast mieszankę artykułów grubo-i drobnoziarnistych. W takich sklepach, jak EKOPROD, można nabyć kruszywa łamane i niekruszone różnych frakcji. Dostępne tam materiały wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Ponadto niewątpliwą zaletą omawianych artykułów jest też niewrażliwość na szkodliwe oddziaływanie niesprzyjających warunków pogodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana