Badania chemiczne kruszyw - charakterystyka
Badania chemiczne kruszyw pozwalają na lepszą ocenę ich właściwości oraz sprawdzenie zgodność z normami. Dlatego są często zlecane przez producentów, dzięki czemu ich produkty otrzymują odpowiednią certyfikację oraz oznaczenie CE. Świadczy ono o zgodności materiałów z dyrektywami unijnymi dotyczącymi ochrony środowiska, bezpieczeństwa użytkownika oraz ochrony zdrowia.
Jakie są prowadzone badania chemiczne kruszyw?
Badania kruszyw można podzielić na akredytowane i nieakredytowane. Do tej pierwszej grupy należą badania związane z oceną zawartości poszczególnych substancji w próbce. Zgodnie z normą PN-EN 1744-1 sprawdzane są:
Zawartość kwasu Fulvo,
Obecność humusu,
Zawartość zanieczyszczeń lekkich,
Zawartość siarczanów rozpuszczalnych w kwasie,
Zawartość siarczanów rozpuszczalnych w wodzie,
Zawartość siarki całkowitej,
Zawartość chlorków soli rozpuszczalnych w wodzie.
Poza tym, w zakres badań wchodzi również rozpuszczalność w wodzie, rozpad żelaza, rozpad krzemianu dwuwapniowego czy reaktywność alkaliczna. Możliwe jest również przeprowadzenie badań przy pomocy błękitu metylenowego wg normy PN-EN 933-9, który ułatwia ocenę zawartości w surowcu drobnych cząstek.
Badania chemiczne kruszyw prowadzone są na podstawie próbek pobranych z danego surowca. Wiele zakładów laboratoryjnych umożliwia akredytowane pobranie próbek, co świadczy o odpowiednim przygotowaniu merytorycznych i technologicznym firmy prowadzącej badania. Jest to również przydatne przy późniejszym porównywaniu wyników oraz znacznie minimalizuje ryzyko popełnienia błędu.
Badaniem kruszyw zajmują się wyspecjalizowana przedsiębiorstwa, takie Akredytowane Laboratorium Badawcze FerroCarbo Sp. z o.o.
Dlaczego warto przeprowadzić badania chemiczne kruszyw?
Kruszywa, które mają się znaleźć w dystrybucji, muszą być zgodne z obowiązującymi normami. To na ich podstawie potencjalni odbiorcy mogą stwierdzić, czy sprzedawany produkt ma właściwości, które są zgodne z tymi, podawanymi przed producenta. Dlatego tak ważne są badania chemiczne kruszyw, przeprowadzane w ramach usług zakładów laboratoryjnych, które posiadają odpowiednie akredytacje.
Istnieją różne normy, którym podlegają kruszywa. W przypadku produktów dopuszczonych do sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezbędne jest oznaczenie CE oraz zgodność z normami europejskimi (EN). Niektóre laboratoria umożliwiają również wykonanie badań zgodności z normami amerykańskimi (ASTM), dzięki czemu produkt może zostać dopuszczony do sprzedaży na tamtejszym rynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana