Od czego zależy wytrzymałość kamiennego nagrobka?
Kamienny nagrobek to już norma w naszych czasach. Sporadycznie spotyka się grób pokryty od góry warstwą ziemi. Cena wykończonego kamieniem grobu nie jest zbyt niska. Dlatego klienci zakładów kamieniarskich spodziewają się, że za godziwą cenę otrzymają idealny produkt. Nagrobek powinien bowiem być wytrzymały a tym samym trwały, czyli taki, który zachowa swoją formę na długo. Od czego zależy wytrzymałość nagrobka?
Najważniejszy jest dobry surowiec
W naszej szerokości geograficznej kamienne nagrobki wytrzymują stosunkowo długo. Ich trwałość zależy między innymi od rodzaju surowca. Najtwardszym kamieniem, który nadaje się na nagrobki, jest granit. Płyty z tego kamienia są praktycznie niezniszczalne, bo ten kamień jest niezwykle trwały. Jednocześnie nie wymaga jakichś specjalnych zabiegów konserwatorskich, przez wiele lat zachowując swoją świetność. Niezmiernie rzadko zdarza się, aby granitowa płyta pękła czy uległa zniszczeniu w jakikolwiek inny sposób.
Zakłady kamieniarskie, takie jak PROKAM dostają zamówienia zarówno na nagrobki granitowe jak też marmurowe. Ten ostatni kamień również odznacza się trwałością, ale już jego wytrzymałość jest nieco mniejsza niż odporność granitu. Jednocześnie ma on o wiele więcej odmian i kolorów. Marmur, gdy jest poprawnie użytkowany oraz prawidłowo konserwowany, tak samo, jak granit może wytrzymać wiele lat. Jednak możliwe jest negatywne działanie na niego czynników atmosferycznych, w którego wyniku czasem ulega on zniszczeniu. Zdarzają się również pęknięcia, zwłaszcza w miejscach, gdzie przebiegają żyły z odmiennym składem.
Teoretycznie najmniej wytrzymałym kamieniem jest piaskowiec. Jest stosunkowo najbardziej higroskopijny. Jednakże to, co widać na starych cmentarzach, trochę przeczy tej teorii. Zdarzają się bowiem nagrobki mające po kilkadziesiąt, a nawet więcej lat, znajdujące się w dobrej formie. Najczęściej jednak w takich przypadkach wykute w piaskowcu litery stają się niewyraźne na skutek erozji.
Inne czynniki wpływające na wytrzymałość kamiennego nagrobka
Wytrzymałość kamiennego nagrobka zależy również od sposobu jego wykonania. Przede wszystkim powinien być on wykonany według dokładnych norm, które obowiązują w kamieniarstwie. Dotyczą one zarówno grubości płyt jak też sposobu ich łączenia. Bardzo istotne jest profesjonalne wycinanie w ten sposób, aby nie powstawały pęknięcia i rysy. Niezwykle istotna jest również pora, w jakiej wykonywany jest nagrobek. Musi być odpowiednia pora roku, a także wymagany czas, jaki powinien upłynąć od pogrzebu. Zapobiega to ewentualnemu obsuwaniu się nagrobka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana