Co to jest żelbeton? Rodzaje, zalety i zastosowanie
Żelbeton to strukturalny kompozyt. Zawiera beton, który jest wzmocniony zbrojeniowymi prętami ze stali bądź wkładką stalową. Kształtuje się go w części konstrukcyjne czy całe obiekty z użyciem stalowych, plastikowych lub drewnianych form. Jest przy tym wytrzymały na ściskanie i rozciąganie. Jakie wyróżnia się jego rodzaje? Jakie są jego zalety? Jakie jest jego zastosowanie? Sprawdź!
Jakie są rodzaje żelbetu?
Wyróżnia się następujące rodzaje żelbetonu w związku z połączeniem użytych wkładek stalowych z betonem:
- żelbet,
- beton sprężony,
- siatkobeton,
- strunobeton,
- kablobeton,
- fibrobeton.
Zalety żelbetonu
Szukasz wiertła do żelbetonu? Najpierw poznaj korzyści związane z żelbetonem. Do głównych zalet zaliczają się:
- ogniotrwałość,
- odporność – na różnego rodzaju obciążenia,
- formowanie części,
- wytrzymałość – na warunki pogodowe i korozję.
Jak skonstruowane są płyty żelbetowe? Zasady
W zależności od przeznaczenia grubości płyt są różne. W przypadku prefabrykowanych płyt stropowych ich grubość musi być równa co najmniej 40 milimetrów. Z kolei dla płyt pod przejazdy nie może być mniejsza niż 100 milimetrów. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z płytami wzmacnianymi wzdłuż obwodu ich wartości mogą być mniejsze. Warto wiedzieć, że najmniejsza średnica prętów w głównym zbrojeniu płyty żelbetonowej wynosi 4,5 milimetra. W przęśle pręty muszą być doprowadzone do podpory. Nie mogą występować odgięcia. Zbrojenie przęsłowe w przypadku normy europejskiej EC2 wymaga, aby doprowadzić do podpory i zakotwienia przynajmniej ich połowę.
Jakie jest zastosowanie żelbetonu?
Zbrojenia, które wzmacniają beton w technologii kompozytowej, pozwalają na formowanie części konstrukcyjnych. Do głównych jego zastosowań zalicza się budownictwo mieszkalne i użytkowe, a więc fundamenty czy stropy. Ponadto stosuje się go do budowy:
- warstw i ścian,
- mostów i wiaduktów,
- schronów i fortów,
- ścian oporowych.
Konstrukcje żelbetowe a dom
Jak się okazuje, większość materiałów budowlanych, których używa się do budowy domu jednorodzinnego, wykazuje się około 70-letnią trwałością. Ważne jest, aby konstrukcja żelbetowa była odporna na mróz, wilgoć czy ogień. Dlatego istotna jest jakość zaprawy czy użycie właściwych zabezpieczeń, w tym ochrony przed warunkami pogodowymi. Żywotność żelbetonu szacuje się na co najmniej 100 lat. Jest to o wiele więcej niż konstrukcje ze styrobetonu czy pustaka ceramicznego.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Zbrojenie dobrze, aby było zaprojektowane przez konstruktora. Do jego utworzenia trzeba użyć prętów o odpowiedniej grubości i zagęszczeniu. W razie jakichkolwiek trudności w kupnie można skorzystać z pomocy projektanta. Ważne, aby nie wykorzystywać prętów pomalowanych farbą, zardzewiałych czy zatłuszczonych. Poza tym dobrze sprawdzić odległość między prętami. Nie może być ona zbyt mała. Wtedy beton się nie rozłoży. Puste miejsca nazywa się rakami. Należy dostosować się do zasady, w której odległość nie może być mniejsza niż grubość największych występujących w mieszance ziaren. Pręty, które budują konstrukcje żelbetonowe, powinny być zabezpieczone przed ogniem i korozją dzięki otulinie. Ważne, aby nie była mniejsza od średnicy pręta, która powinna wynosić 2-2,5 centymetra. Poza tym nie można łączyć prętów w miejscach, w których konstrukcja może być narażona na rozciąganie. W związku z tym nie można zastosować krótszych prętów niż zalecane w projekcie. Można jednak poradzić się specjalisty w zakresie użycia innych prętów oraz ich rozmieszczenia.
Cena żelbetonu zależy od średnicy otworu. Koszt za centymetr przewiertu w przypadku średnicy to 2,50 złotych. Podobnie 50 – 82. 90 – 120 to cena rzędu 3,50 za 1 centymetr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana